Հոկտեմբերի 7-ին  Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ  ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի եւ ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի հայտարարած ԱԺ կարողությունների զարգացման օժանդակության ծրագրի շրջանակներում ԱԺ աշխատակիցների հետազոտական աշխատանքների  մրցույթի արդյունքների ամփոփումը:
Հիշեցնենք, որ հետազոտությունները նվիրված էին տարբեր ոլորտներում մի շարք հիմնախնդիրների  համեմատական վերլուծությանը եւ նպատակ ունեին խրախուսելու եւ օժանդակելու ԱԺ-ում հետազոտական կարողությունների զարգացմանը, նպաստելու իրավական կարգավորման ոլորտի տարաբնույթ հարցերի ժամանակակից սկզբունքների եւ լավագույն մոդելների իմացությանը:
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գեղամ Ղարիբջանյանը շնորհավորեց մրցույթի հաղթողներին, շնորհակալություն հայտնեց ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Սերգեյ Կապինոսին եւ գրասենյակի անձնակազմին ԱԺ-ի հետ ակտիվ համագործակցության եւ հետաքրքիր  ծրագրերի իրականացման համար` հույս հայտնելով, որ ԱԺ աշխատակիցները հաջորդ մրցույթներին ավելի ակտիվ մասնակցություն կունենան:
ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Սերգեյ Կապինոսի գնահատմամբ` այս մրցույթը Ազգային ժողովի հետ համագործակցության ակտիվացման նոր հնարավորություն է ընձեռնում եւ զարգացնում ԱԺ աշխատակիցների հետազոտական ու վերլուծական հմտությունները: Նա շնորհավորեց մրցույթի հաղթողներին եւ տեղեկացրեց, որ նման միջոցառումները ԱԺ աշխատակազմի հետ շարունակական կլինեն:
Առաջին մրցանակներն ստացան Լուիզա Չարխչյանը «Սպառողական զամբյուղի գնահատման ամենաարդյունավետ մոդելը», Արմեն Թորոսյանը, Էմիլ Գեւորգյանը, Անի Սարգսյանը «Օրենսդրության մեջ քաղաքական փոքրամասնությունների պաշտպանության մոդելների համեմատական ուսումնասիրությունը» թեմաներով հետազոտությունների համար:
Երկրորդ մրցանակն ստացավ Հայկ Հովհաննիսյանը «Օրենսդրական նախագծերում կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատման մոդելները» թեմայով հետազոտության համար:
Երրորդ մրցանակներն ստացան Մարուսյա Ասատրյանը, Ստեփան Օհանջանյանը եւ Արմինե Զաքարյանը «Պատգամավորների «վարքագծի կանոնների» հաջողված մոդելների վերլուծություն» թեմայով հետազոտության համար:

On October 7 the summary of the competition results of the surveys of the NA employees within the programme of the assistance of the capabilities development in the National Assembly, which was announced by the OSCE Yerevan Office and OSCE Parliamentary Assembly was held in the National Assembly.
We’ll remind that the surveys were dedicated to the comparative analysis of a number of problems in different spheres and were aimed at encouraging and assisting the development of the survey capabilities in the National Assembly, promoting the awareness of the modern principles and best models of diverse issues of the legal normalization sphere.
The NA Chief of Staff Gegham Gharibjanyan congratulated the winners of the competition, thanked the Head of the OSCE Yerevan Office Sergey Kapinos and the staff of the Office for active cooperation and implementation of the interesting programmes with the National Assembly, expressing hope that the NA employees would more actively take part in the next competitions.
According to the Head of the OSCE Yerevan Office Sergey Kapinos, this competition gives new opportunity for activation of cooperation with the National Assembly and develops the research and analytical skills of the NA employees. He congratulated the winners of the competition and said that such events with NA Staff would be continuous.
The first prizes received Luisa Charkhchyan for the studies on the themes The Most Efficient Model of the Assessment of the Consumption, and Armen Torosyan, Emil Gevorgyan, Ani Sargsyan (The Comparative Study of the Models of the Polictical Minorities’ Protection in the Legislation).
The second prize received Hayk Hovhannisyan for the research on the theme The Models of Assessing the Corruption Risks in the Legislative Draft Laws.
The third prizes received Marusyan Asatryan, Stepan Ohanjanyan and Armine Zakaryan for the research on the theme Analysis of the Succeeded Models of the Deputies’ “Rules of Behaviour.”